При внимателно и спокойно шофиране, не би следвало да имате проблеми със съединител на автомобил, но какви са симптомите за неговата повреда? На какъв интервал се разваля и как се извършва смяната му – споделят от онлайн магазин Maxcar.
Какво е устройството на съединителя и как работи?
Това е най-натоварената част и нейното основно предназначение е плавното разделяне и съединяване на трансмисията с двигателя на колата. Служи за предаване на въртящия момент и компенсиране на вибрациите, възникващи от неравномерната работа на агрегата.
Съединителят се състои от притискателен и феродов диск, маховик, входен вал, освобождаващ лагер и т.н. Феродовият диск винаги се притиска към маховика чрез образувалото се триене. При нужда от отделяне на трансмисията, с натискането на педала се задейства изтеглянето на притискателния диск назад. С пускането на педала, феродовият диск се връща в първоначалното си положение, чрез притискане към маховика и възстановяване на връзката с двигателя.
След колко време се сменя съединител?
Конкретен срок или пробег е трудно да се посочи, тъй като причините за намаляване на експлоатационния ресурс са твърде много: стилът на шофиране, качеството на самия детайл, има ли наличие на чужди течности и твърди предмети в работния механизъм, грешките при монтажа и т.н. Най-често се наблюдава бързо износване на феродото при неправилна употреба и агресивно шофиране, така че редовната проверка на състоянието е добро решение.
Какви са признаците за повреда?
Чувате ли силен шум при натискане на педала на съединителя? Това може да е следствие от износването на освобождаващия лагер. Усещате ли неприятна миризма в салона? Това показва, че дисковете се трият един в друг и феродовото покритие се е износило. Смяната се налага още при следните симптоми:
- промяна в първоначалната динамика при шофиране, особено по време на изкачване;
- свободният ход на педала се увеличава;
- рязко придърпване при превключване на скоростите и след тръгване;
- трудно превключване на предавките;
- наличие на миризма на изгоряло, която е осезаема при каране с висока скорост;
- поява на вибрации и външни неприятни звуци, наподобяващи скърцане.
Има ли особености при смяната?
От онлайн магазин Maxcar препоръчват, ако нямате нужната компетенция, да поверите смяната на специализиран сервиз. Ако решите да се справите и сами, трябва да отстраните задвижващите валове, да развиете болтовете и да разкачите кабелите. Извадете входящия вал на трансмисията от лагера в двигателя и направете монтажа на новия елемент в обратния ред.
Долните леви педали, при това и розово-жълтопаветни, разбира се, че са за незабавна смяна, което и се случи.
ГЕРБ-жипка,ДПС-двигател,БСП-амбреаж!
Шведцка тройка отсекъде.
Тройка кебапчета, всеки на всеки чепа гледа да ближе