Думата хазарт има арабски произход. Думата „al zahr“ (ал захр) се превежда като зар, зарове. От нея произлиза и английската дума „hazard“ (риск, опасност, шанс).
Сантасе (66) е една от най-популярните картови игри в България. За първи път се е появила в Германия, но както в България, в Австрия играта също е придобила национален статус. Сантасе се играе с двама играчи с тесте от 24 карти – А (асо), K (поп), Q (дама), J (вале), 10, 9 от четирите бои (спатия, каро, купа, пика).
Как се играе Сантасе
В началото на играта всеки играч получава по шест карти. Най-горната от останалите нераздадени карти се обръща, за да определи козовата боя. Другите карти, които не са раздадени, се поставят върху обърнатата карта, а играчите нямат възможност да гледат останалите.
Първи хвърля карта играчът след този, който е раздавал. Взима този, който е хвърлил карта с най-висока точкова стойност. Ако играч хвърли коз, то той взима картите, стига противникът му да не хвърли по-силен коз. Играчите теглят по още една карта и продължават със следващата ръка. При изтегляне на всички карти играта продължава, докато не се изиграят и тези в ръцете на играчите.
Ако играч е сигурен, че има нужните 66 точки за победа, то той може да го заяви предварително и да бъде обявен за победител. При наистина събрани 66 точки, победителят печели една точка, ако противникът му има 33 или повече точки; две точки, ако противникът му има 32 или по-малко; три точки, ако не е взел нито една ръка.
*** Към хазарта могат да се прояват форми на зависимост, които водят до житейски фалит и/или личностно саморазрушение. Един от термините за хазартна зависимост е лудомания (лат. ludo — играя + др.-гръц. μανία — безумие, влечение, към игри). В МКБ-10 лудоманията е под код F63.0 – патологично залагане.
Боли ме гъза за Сантасето