plovdiv-online
Едва 66 общински сгради на Пловдивска област са обследвани и могат да кандидатстват за финансиране по европейски програми за енергийна ефективност.
Това стана ясно по време на кръгла маса под патронажа на областния управител инж. Иван Тотев на тема „Как Пловдив може да бъде регионален модел за енергийна ефективност”.
Този форум го разглеждам като едно начало на поредица от срещи, свързани с тази така важна тема, заяви инж. Иван Тотев.
Той изтъкна важността на това общините да имат проектна готовност за следващия програмен период в оперативните програми на ЕС, тъй като най-голямата част от средствата приоритетно ще са за енергийната ефективност.
Нашата цел е да заострим вниманието към тази тема и да бъдем готови, подчерта областният управител.
Пред присъстващите той сподели личния си опит при реализирането на проекта по Международен фонд „Козлодуй” на стойност над 5 милиона лева за саниране на сградите на 13 общински училища и детски градини на територията на район Източен, където инж. Тотев бе кмет.
Пловдивска област трябва да се постарае да бъде лидер, защото нашият регион е характерен с големите температурни амплитуди – имаме много студени зими и изключително топло лято. За всички нас реализирането на подобни проекти ще бъде от полза, категоричен бе областният управител инж. Иван Тотев.
В приветствието си към участниците Иванка Диловска – изпълнителен директор на Института за енергиен мениджмънт, който бе един от организаторите на кръглата маса, акцентира върху Енергийната стратегия на Европа до 2020 година в частта й за енергийната ефективност.
Със съжаление бе отчетено, че България е на опашката на класацията за енергийната ефективност. Нашите цели трябва да са изпреварващи, за да можем да намалим различията, да се приближим до средните европейски показатели, заяви Диловска.
По тази причина в Проекта на енергийна стратегия, който се обсъжда в момента, целите на България са спрямо европейските цели, които са около 30 % подобряване на енергийната интензивност до 2020 година.
При нас целта е 50 % намаляване на енергийната интензивност, което е показател, базиращ се на анализи и оценки на потенциала в страната ни.
Новият изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност инж. Кольо Колев акцентира върху актуалното състояние на енергийната ефективност, възможностите и предизвикателствата пред Област Пловдив.
Необходимо е общините да имат Програма за енергийна ефективност и заделени в бюджета средства за обследване на сгради. Общинските администрации са длъжни да определят поне един служител, който да се занимава с изготвянето на програмите, с подготовката, организацията и изпълнението на мерките по енергийна ефективност, които са предписани от обследванията на общинските сгради.
От 6200 държавни и общински сгради в страната до момента са обследвани едва 1100, стана още ясно по време на днешната кръгла маса в Пловдив.
Във форума участие взеха регионалният мениджър на ЕВН България Йорг Золфелнер, председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски, арх. Здравко Генчев – изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност ЕнЕфект, изпълнителният директор на Фонд „Енергийна ефективност” Димитър Дуков и др.