Популяризирането на традиционна кулинария е проява на съвременна културна дипломация. Дипломация, която по стечение на обстоятелствата днес развива всеки украинец или украинка намиращи се зад граница, каза при откриването на Деня на украинската кухня в Бургас Н. Пр. Олеся Иласчук – посланик на Украйна в Република България.
Домакин на Деня на украинската кухня е Етнографският музей в Бургас. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионален исторически музей – Бургас „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“ и е реализирано с партньорството на Посолството на Украйна, Министерството на външните работи на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България, Почетното консулство на Украйна в Бургас и Община Бургас.
Официално старт на Деня на украинската кухня поставиха Н.Пр. Олеся Иласчук и почетният консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов.
„Радвам се, че Украйна е първа от поредицата представяния на традиционните кухни на различните народи. С този ден ние изразяваме нашата благодарност към всички, които с открито сърце посрещнаха стотици украински бежанци в България. Искрено благодарим за солидарността, помощта, подкрепата, за човечността и добротата на българите. След над 300 години геноцид и последвалата пълномащабна война, днес украинската култура започва да преживява своя втори ренесанс, включително и в кулинарията. В съветския период много от украинските ястия бяха наричани съветски. След дългогодишни усилия на украинските кулинари през 2022 г. боршът бе включен в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО. Защото украинският борш не е само супа – той е символ на обединението, на семейството. Кулинарията и културата градят мостове на взаимно разбиране. А украинският и българският народ са изключително близки, не само в езика и културата, но и в националната кухня, в която хлябът се ползва с особено уважение. Денят на украинската кухня в Бургас е проява на многовековната българо-украинска дружба и подкрепа, които нашите два народа продължават да си оказват”, каза Н.Пр. Олеся Иласчук.
„Това, че украинската кухня е първа от поредицата събития в бургаския етнографски музей не е случайно. Украинската диаспора тук винаги е била най-активна. В Бургас украинците са адаптирани, те живеят сред нас, свързани са с нашето ежедневие. За това, което правят, аз искренно им благодаря”, каза почетният консул на Украйна Димитър Караненов пред стотиците граждани и гости на Бургас, изпълнили двора на Етнографския музей.
На събитието присъстваха още д-р Анна Тертична – заместник-посланик на Украйна в България, проф. д-р Мария Нейкова – Областен управител на област Бургас, Михаил Ненов – заместник-кмет по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики, Станимир Апостолов – заместник-кмет по финанси, бюджет, икономика и морско дело и д-р Милен Николов – директор на Бургаския музей.
Украинската кухня се отличава с изключително регионално многообразие. Десетки майстори готвачи от украинската диаспора в Бургас се бяха постарали да представят нейните особености и традиционни ястия. Те предложиха на посетителите вкусен борш в класическия му вариант и много други емблематични изкушения – вареники с различни пълнежи, сладки и солени палачинки, каша от елда по специална рецепта, любимата на запорожските казаци плодова напитка „узвар“, десерт от тиква и други сезонни ястия. Бяха подготвили и музикална програма – украински песни, танци и инструментални изпълнения.
„Ние имаме сходна култура и общи корени, но всеки от нас има какво ново да научи. Например, че боршът не е руско, а традиционно украинско ястие. С Украйна имаме обща история и традиционно добри дипломатически отношения. Днешният ден е пореден повод за затвърждаване на традиционно добрите взаимоотношения между украинския и българския народ.”, каза Мария Нейкова, областен управител на Бургаска област.
Основен партньор на проекта е Община Бургас, която представи заместник- кметът Михаил Ненов: „Дипломацията на кухнята е градила основните пътища, които свързват света, като пътя на коприната. Съжителството между нашите два народа, в момента провокирано от войната, ще остави следи в нашата култура, която ще се обогати, благодарение на кухнята, която нашите нови съграждани носят тук, в България, и същевремнно ще създаде трайни и дълбоки отношения, които ще продължат да свързват нашите два народа.”
Идеята на Регионалния исторически музей е да даде възможност на гражданите на Бургас да научат нови факти, да се запознаят със специфичната украинска култура. Денят на украинската кухня бе съпътстван от изложбата „Украински носии и традиции“, която е част от благотворителния проект „Искрени“ на център „Домосфера“ – град Киев и ще гостува в Етнографския музей до 9 ноември 2024 г.
Проблемите се решават на масата – с нож и вилица, а не с бомби и снаряди, обобщи посланието на РИМ – Бургас директорът му д-р Милен Николов. И уточни, че през следващите месеци близки и далечни страни, които имат свои посолства в София, ще споделят своето традиционно нематериално културно наследство в областта на кулинарията в Етнокухнята на музея.