От 10 до 20 години затвор заплашват директора на Родопския театър в Смолян Румен Бечев за длъжностно присвояване в особено големи размери.
Това обяви на пресконференция днес зам.-окръжният прокурор на Пловдив Галин Гаврилов.
Петима вече са обвиняемите по скандала с източване на пари от Министерството на културата, придобил известност като Разградска драма.
От днес и директорът на Смолянския театър Румен Бечев е с повдигнато обвинение за присвояване на 580 хиляди лева.
Схемата е същата като тази, приложена от пуснатия под гаранция срещу 50 бона директор на театъра и филхармонията в Разград – пловдивчанина Левон Манукян, който е подсъден за близо 1 млн. източени средства.
Бечев може да излезе на свобода, ако плати гаранция от 15 бона, които са нищо пари предвид присвояването от близо 600 хиляди.
Той е пуснат с по-леката мярка, защото бил съдействал на разследването и заради влошеното му здравословно състояние.
Вчера Бечев бе доведен в Пловдив за разпит по казуса със схемата, източила почти милион лева от Разградския филхармоничен театър, а проверката на Министерството на културата в сряда откри подобни злоупотреби и в Смолянския драматичен театър.
Констатирано е, че и в Смолян се повтаря схемата, разкрита в Театрално-музикалния и филхармоничен център – Разград. Проверката на прокуратурата показва, че до момента над 80 души са назначени фиктивно.
Засега има доказателства за 41 замесени в Разград и също толкова – 41 в Смолян.
Размерът на заплатите в театъра в Разград е бил 1000 – 1100 лв, като при поемането на ръководствот от директора Левон Манукян възнагражденията рязко скачат на над 3000 лв.
През септември вече те стават около 14 000 лв. на всеки от фиктивно назначените.
Официално те са били наети като промоутъри да рекламират и популяризират дейността на клтурната институция пред обществото.
Никой от тях обаче няма нищо общо със сферата на изкуството и културата, нито подходящо образование – бармани, строителни работници, безработни и др.
В Смолян е плащано два пъти по-малко отколкото в Разград.
Случаят е разкрит случайно и разплитането му е започнало буквално от нулата.
По време на предаването на парите край Пловдив, общо 50 хил. лв., един от участниците в схемата се е уплашил и сигнализира полицията.
И в схемата, действала в театъра в Смолян е замесен програмистът Петко Писков /40/, който бе задържан още след разкритията в Разград. Той обслужвал и двете драми с частната си фирма.
От прокуратурата съобщиха, че засега са иззети и възстановени близо 252 хил. лева от всички пари, източени по престъпната схема с двата театъра.
Левон Манукян все още не е внесъл определената му гаранция от 50 000 лв.
Той се е оплакал, че не може да набави такава сума и е обявил, че ще обжалва размера на гаранцията и ще пледира за още по-лека мярка – подписка, добави наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов.
Не е ясно къде са всичките над 1.5 млн. от източването на Министерство на културата от двата театъра – в Смолян и в Разград.
Ето официалното съобщение от прокуратурата:
Окръжна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняем Р.Б. за това, че в периода от месец август 2024 г. до 25 септември 2024 г. в гр. Смолян, при условията на продължавано престъпление, в качеството му на длъжностно лице – директор на Родопски драматичен театър, гр. Смолян, умишлено е бил улеснен от П.П., като помагач, да присвои чужди пари в размер на 583 652 лева, собственост на държавно предприятие – Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“, гр. Смолян, връчени в това му качество и поверени му да ги пази и управлява – престъпление по чл. 203, ал. 1, вр. чл. 201, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 4 от Наказателния кодекс.
Спрямо него е взета мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 15 000 лева и му е наложена забрана да напуска пределите на страната без разрешение на наблюдаващия прокурор.
По досъдебното производство като обвиняеми са привлечени още четири лица – Л.М., директор на „Театрално-музикален и филхармоничен център“, гр. Разград – за престъпление по чл. чл. 203, ал. 1, вр. чл. 201, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2 от Наказателния кодекс – длъжностно присвояване, както и Б.Ч., и А.Г. за престъпление по чл. 253, ал.3, т. 1, вр. ал. 2, вр. ал. 1 от Наказателния кодекс – за пране на пари. П.П. е обвинен за това, че в условията на продължавано престъпление умишлено е улеснил длъжностни лица – Л.М. и Р.Б. да присвоят пари.
Спрямо А.Г. и П.П. е взета от съда мярка за неотклонение „задържане под стража“. Обвиняемият Л.М. е с мярка за неотклонение „гаранция“ в размер на 50 000 лева, а Б.Ч. – с гаранция в размер на 3000 лева. На двамата е наложена забрана да напускат пределите на страната.
По досъдебното производство е установено, че в театрите в гр. Разград и гр. Смолян са били назначавани на работа фиктивно служители. Те получавали трудови възнаграждения и допълнително стимулиране, част от които връщали на обвиняемия А.Г.
И в момента сe извършват процесуално-следствени действия.
Подробности по случая бяха представени днес на съвместен брифинг на Окръжна прокуратура-Пловдив и МВР.
В него участваха Галин Гавраилов, зам.-окръжен прокурор на гр. Пловдив, ст. комисар Георги Машонов, директор на ОД на МВР-Пловдив и комисар Георги Боюклиев, и.д. началник на отдел „Икономическа полиция“ към ОД на МВР, гр. Пловдив.