Червеният общински съветник искал промяна на условия и пакети за конкурса
Кметът отклонил въпрос докога ще продължи арогантния конфликт на интереси
Веселин Дошков, управител на Хеброс бус, пред plovdiv-online
– Господин Дошков, как ще коментирате промяната на предложението на Александър Константинов, според която автобусите може да са с двигатели ЕВРО-2, а не ЕВРО-3?
– Двигателите ЕВРО-2 спокойно се ползват в цяла Европа. Въпреки че промяната бе направена за собственика на Градски транспорт и общински съветник от БСП Ангел Батаклиев, тя се обърна срещу него, защото той няма достатъчно автобуси дори за един пакет. Разполагам с информация, че 3 дни екип от „Градски транспорт” е упражнявал неистов натиск на заместник-кмета по стопански дейности Александър Константинов, за да промени условията и пакетите за участие в конкурса.
Ние попитахме кмета Славчо Атанасов докога ще продължи този арогантен конфликт на интереси на общински съветник, който обработва колегите си с цел да защитят неговия бизнес, но той отклони въпроса.
– Какво считате, че цели Ангел Батаклиев с предложението на сесията в четвъртък за разработване на дългосрочна стратегия и цялостна актуализация на схемата на обществения транспорт?
– Целите на това предложение са ми ясни-да се ореже транспорта, да се елиминират някои от линиите, които обслужват превозвачите от останалите фирми, за да се заместят с тролеи и да остане само фирмата на Батаклиев „Градски транспорт” . В момента, в който тръгва конкурс, той пак иска да променя и да обърква транспортната схема. Още му сърбаме чорбата, която той и консултанта му при приватизацията на „Градски транспорт” Димитър Сестримски от „Ситиплан” , надробиха в Пазарджик. По-добре е да се подготви предложение за закриване на „Градски транспорт” – тя генерира само загуби, а и общината притежава само 3 на сто от нея.
Общественият интерес е такъв, че хората искат повече автобуси и по-редовни. Всъщност добрата транспротна схема е компромис между бюджета на общината, интересите на гражданите и транспортните фирми.
– Кметът Славчо Атанасов намали на 5, 5 милиона лева обещаните 6, 5 милиона лева общински дотации за превозвачите. Как ще се отрази това на транспортните фирми?
– Ако тези 1 милион лева не бъдат усвоени от транспортните фирми, всяка една от тях ще работи на загуба. Всъщност тези пари от бюджета ще отидат за покриване на реалните разходи на превозвачите за услугата, която предлагат. От началото на декември е в сила регламент 1370 на Европейския съюз, в който ясно и точно са посочени правила за работа и отношения между общината и транспортните оператори. Там се посочва, че е недопустим режим на работа, при който превозвачите да инкасират загуби. Регламент 1370 пояснява, че след като общините компенсират разходите на транспортните фирми, за тях трябва да остане разумна печалба. В момента обаче пловдивските превозвачи не търсят дори печалба, а единствено оцеляване.
– Има ли фалове при продажбата на картите?
-Продажбите са изключително слаби, до момента са купени малко над 4000 карти за 3 седмици. Дори броят на продадените документи за пътуване да нарасне до 25 000, транспортните оператори пак ще изпитват тежки финансови затруднения. Прагът на оцеляване на превозвачите е продажба на 47 000 карти месечно, като средствата от тях са изчислени точно, за да компенсират разходите.
– Според вас каква е причината за слабото търсене на транспортните карти?
– Иска ми се да вярвам, че причината е в психиката на българина-винаги да чака до последния момент. Истината е обаче, че в много тежка икономическа ситуация и неподходящ момент се промени режима на издаване на карти. Това доведе до стрес и объркване на хората, които по принцип ползват документи за пътуване в градския транспорт.