• За нас
  • За контакти
  • За реклама
Парламентът | Всичко от днес
неделя, 10 декември, 2023
  • Вход
  • Регистрация
PLOVDIV-ONLINE
  • ПЛОВДИВ
  • РЕГИОН
  • БИЗНЕС
  • КУЛТУРА
  • СПОРТ
  • ЗДРАВЕ
  • ЛИЦА
  • TV Reality
  • КОНФЛИКТИ
  • ВИДЕО
No Result
View All Result
PLOVDIV-ONLINE
  • ПЛОВДИВ
  • РЕГИОН
  • БИЗНЕС
  • КУЛТУРА
  • СПОРТ
  • ЗДРАВЕ
  • ЛИЦА
  • TV Reality
  • КОНФЛИКТИ
  • ВИДЕО
No Result
View All Result
PLOVDIV-ONLINE
No Result
View All Result

Скулпторът Зиятин Нуриев: „Паметникарството” не е изкуство

Автор Plovdiv-Online
23 ное. 2008
/ Интервю
0 0
0
16
Прегледa
СподелиСподели

Трябва да си над собственото его, за да чуеш шепотът на вятъра

Автор и снимки Кадрие Джесур

ImageСкулпторът Зиятин Нуриев (1955) е роден  в с. Мост. През 1982 г. завършва Художествената академия в София, специалност скулптура. От 1982 до 1990 година има десетки самостоятелни изложби в страната; излага в престижни световни галерии. Част от наградите му в България са: 1-ва награда от Международния симпозиум на скулптурата Бургас – 1982; Награда на Съюза на българските художници от 1987; 1-ва награда от изложбата Пирин – Благоевград, 1988, и много други. От 1985 година е член на Съюза на българските художници. Понастоящем живее в Истанбул и преподава скулптура във Факултета по изящни изкуства в Университета Мармара. От 1990 година до днес излага в различни световни галерии като Вакко, Афродит, Тоямура. От 19 ноември до 19 декември гостува със самостоятелна изложба в галерия “Пролет” – Бургас.

– Пътувате често между София и Истанбул и имате възможност да следите отблизо развитието на скулптурата в двете срани. Ще рискувате ли да ги „сравните” поне в опорните им точки.

– Разбира се, че поемам този риск, защото това, което ще кажа, е искреното ми мнение. На територията на сегашна Турция, в тези земи, люлка на много цивилизации и култури, едно време е имало десетки ателиета по каменоделие и бронзолеене. Като казвам ателиета, имам предвид центрове и школи,  дали много произведения с които днес световната култура се гордее. За съжаление  тази традиция е прекъсната още по времето на Византия.

ImageВсички знаем за прочутите „иконни” воини, след които много антични скулптурни произведения са разрушени. И като допълнение идва Османската империя, която е част от ислямския свят, а ислямската религия е против всякакво изображение на човек – двуизмерно или триизмерно. Изключение правят единствено миниатюрите. Съвсем разбираемо следва едно прекъсване на скулптурата като цяло за един доста дълъг период, почти до края на 19 век. В Османската империя наченки на склуптурно изкуство се забелязват към 1886 година, когато се полагат и основите на сегашната Академия. Бум на скулптурата на обществени пространства настъпва след установяването на републиканския режим. Особено след смъртта на Ататюрк се започва поголовно, безразборно вдигане на паметници. И сред тях няма почти нищо близко до изкуството на скулптурата. Колкото до сравнението с българската скулптура, положението с „паметникарството” сякаш не е много различно. Но държа да подчертая, че като цяло българската скулптура е по-всеобхватна, по-професионална във всяко отношение.

– Маститият критик Селчук Алтун от вестник „Джумхуриет” пише: „…Цяла Анатолия прелива, ако не от паметници, то най-малкото от бюстовете на Кемал Ататюрк. Немалка част от тях изглеждат като да са излезли изпод занаятчийски ръце нежели от скулпторски. Когато заставам очи в очи с тях, почервенявам от срам заради истинските скулптори и най-вече в името на свидния спомен на Ататюрк. (…) Реакцията ми е точно към онези скулптори, които си мислят, че това са скулптури. Вероятно имате какво да добавите, нали?

– Да, да, абсолютно вярно. Дотолкова, че се стига до положение, че когато някой види някого да дяла или моделира нещо, дори и абстрактно да е то, пита дали е бюст на Ататюрк. По този начин скулптурата в Турция за един период от време  се превръща в индустрия  за производство на бюстове и паметници на Ататюрк, а тази велика личност не заслужава това отношение. Пречупването и връщането на скулптурата към същността й става към края на 80-те години, когато вече по-често се появяват чисто авторски работи. За момента спокойно мога да твърдя, че скулптурата в Турция  е в процес на сериозно развитие.

– Когато попитали Лорънс Дюрел дали не се е влиял от творчеството на великите Джойс, Улф, Пруст, той отговорил: „Какво ти влияние! Заради няколкото изречения, които исках да им открадна, за да ги направя и мои, се наложи да напиша стотици страници, много романи.” Как стоят нещата при вас? Кой е „големият” ви скулптор?

– Ако питате за кумири – нямам. Мисля, че да си имаш кумир, значи предварително да си сложиш горната черта. Разбира се, че съм се учил от много майстори. Влияех се, мачках , бърках, дялах тонове глина, гипс, камък… Въхищавал съм се на много, пред някои се захласвах. Този период е неизбежен и необходим. Това е натрупване и оформяне. Но по-важното е след време да можеш да се измъкнеш от тази бъркотия. Така ставаш ТИ. „Кой е големият ми скулптор?” – мисля, че е моят колега древният Египтянин, без да ми е кумир.

Image– Поетът Любомир Левчев ви нарича „Слушателя на вятъра”.  За кой вятър става въпрос? На кои ветрове сте подвластен в творчеството си? А в живота?

– Разбира се, че Любомир Левчев  е прав. Само мъдростта на големия поет може да прозре, че тук не става дума само за дялкане на камък. Колкото и майсторско да е издяланото. Мисията на хората на изкуството е да отразяват и оформят духовните и морални ценности на човека и на епохата си.  А дали това ще бъде с ноти, думи или камък – няма никакво значение. Това са само средства. Важен е начинът. Що се отанся до вятъра – човек трябва да може от време на време да се изкачи над собственото си его и да се вслуша наоколо, ако ще това да е само шепотът на вятъра. Аз поне се опитвам да се вслушам във ветровете около себе си, но съм  подвластен единствено на своите вятърничави мисли, надявайки се, че са искрени. Това важи  за начина ми на поведение – и в живота и в творчеството.

– „Когато материал и мисъл се покрият, става” –казва Вежди Рашидов. Как протича процесът на покриването при вас, кой води, кой предопределя скулптурната творба – материалът или мисълта?

– Това е истината. Материалът без мисъл е само природен продукт, а според мен от нематериализираната мисъл няма полза. А когато материалът и мисълта не могат да се покрият, се получава нескопосан продукт. За мен двете неща вървят паралелно. Не може първо да измислиш нещо гениално и сетне да умуваш как да го реализираш. Може би ще има възражения: ами как Нютон оформи гениалната теория за земното притегляне само като му падна една ябълка на главата! Няма нищо случайно – той беше подплатен с мисъл, просто му трябваше материал да я покрие. А иначе малко ли ябълки, че и камъни са падали по главите на други човеци… А ако сведем нещата до скулптурата, проблемът е същият. Мисълта и материалът трябва да вървят заедно по време на проектирането. Всеки материал – камък, дърво, бронз, изискват специално отношение към формата и пластичното решение, защото всеки един си има специфични физически, механични, технологични и психологически качества. 

– От колко време Зиятин е днешният Зиятин Нуриев?

– Аз не съм сигурен дали въобще го има, а вие ме питате за днешния. Но като  го гледам насреща, мисля че е от 50 и кусур години!

– Вярвате ли в съдбовността? Да помните или да забравите предпочитате? Например Възродителния процес? Какво ще правим със спомените си от това време?

– Вярата в съдбата е средство за психологическа самозащита. Всеки малко или много прибягва към нея. Този инстинкт за самосъхранине помага човек да преодолее трудните моменти. Проблемът не е да се помни или забрави. Проблемът е някъде по средата. За какво да се помни, защо да се забрави? Трябва да помня Възродителния процес, а мисля, че всички трябва да го помнят, най-малкото за да не се повтори подобна дивотия. Трябва да го забравя – в отношенията си с моите приятели, съграждани, сънародници… Иначе ще се станат неща, подобни на един случай с мен от преди години. Беше преди Възродителния процес, през 1982 г. Бях млад и зелен, току-що завършил Академията, и като професионален скулптор за първи път участвах в международно изява. Помня го, международния Симпозиум по скулптура в Бургас. Бях закъснял с няколко дена и ме настаниха в обща стая с един колега. Трудно помня телефонни номера и имена, но неговото съм го запомнил. Няма да го споменавам, беше от Армения. Запознахме се, всичко точно, но на следващия ден гледам – колегата си стяга багажа. Попитах го какво става, той изсумтя и не ми отговори. Мълчи! Притесних се, все пак се чувствах малко нещо домакин, човекът дошъл от Армения, да не би аз да съм сбъркал  нещо… Излязох и попитах отговорника  на симпозиума. Оказа се, че човекът не пожелал да дели  една стая с турчин. Нататък не е интересно, важното е да знаем за какво да помним и кога да забравяме.

„Аз вярвам в проклятието,

в думите и във природата…

Там, в Родопите,

някога една сватба

е станала на камък.

(…)

Може би това е щастието:

във мига, когато си подал ръка,

вечност каменна да станеш.

Да ти пожелаят вечност е проклятие.”

– Това са първият и последният стих от Каменна сватба на Филип Хорозов. Та – проклятие ли е вечността, на която се обричат творците като вас?

– Ако приемем проклятието за присъдаq въпросът е: за коя присъда ”вечност” става дума? За вечността на Прометей, която е едно безкрайно изтезание (още го кълват гаргите) или за вечността на Олимпийските богове с чаша амброзия в ръце и крака, потопени в прохладни ручейчета, което пък е скука, поради което те са въртели какви ли не интриги и щуротии. От двата крайни примера изводите са сходни – безкрайно изтезание и безкрайна скука! А изводът в последна сметка е: да, като че ли вечността е проклятие. Аз не знам, по-точно досега не съм се сетил да се замисля дали сме прокълнати във вечност. Като че ли няма по-голямо проклятие от това, като си дялкаш камъчето, да те терзае мисълта дали си прокълнат във вечност или не.

0 0 vote
Рейтинг

Ощеновини

ЦРУ вербувало двама испански агенти
Емигрантска поща

ЦРУ вербувало двама испански агенти

09 дек. 2023
Икебана в картини – изложба, вдъхновена от природата
Култура

Икебана в картини – изложба, вдъхновена от природата

09 дек. 2023
Млади специалисти се учиха от операции на живо
Copy / paste

Млади специалисти се учиха от операции на живо

09 дек. 2023
Вижте още

Откриват пътя Михилци - Хисар - Черничево

guest
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
View all comments

Последни

ЦРУ вербувало двама испански агенти

ЦРУ вербувало двама испански агенти

09 дек. 2023
4

Министърът на отбраната на Испания Маргарита Роблес потвърди, че правителството е изразило недоволството си пред Съединените щати заради вербуването на...

Икебана в картини – изложба, вдъхновена от природата

Икебана в картини – изложба, вдъхновена от природата

09 дек. 2023
0

В наситения с културни събития дъждовен петък привлече вниманието на пловдивската публика изложбата “Икебана в картини”, която се откри на...

Млади специалисти се учиха от операции на живо

Млади специалисти се учиха от операции на живо

09 дек. 2023
0

Прецизни техники демонстрираха на специализирани курсове  в Интегралния център към УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД - Пловдив  и Катедрата по анатомия,...

Пари за храмовете в Щутгарт и Лондон

Пари за храмовете в Щутгарт и Лондон

09 дек. 2023
0

Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний изрази благодарността на клира и енориите в Западно- и Средноевропейската епархия към министър-председателя...

На фокус

Такааа…
Документирай мига!

Такааа…

09 дек. 2023
РЕКЛАМА
  • Четени
  • Коментирани
  • Последни
Зико платил частично капаро за 67 дка на Гребната

Зико платил частично капаро за 67 дка на Гребната

08 дек. 2023 - ОБНОВЕНА 09 дек. 2023

Отпушиха кръстовището на „Дунав“ с „Левски“

09 дек. 2023
„Влакчето“ в Пловдив може да се махне

„Влакчето“ в Пловдив може да се махне

08 дек. 2023 - ОБНОВЕНА 09 дек. 2023
Ликвидираха пуснал снимка на обесения Зеленски

Ликвидираха пуснал снимка на обесения Зеленски

07 дек. 2023 - ОБНОВЕНА 08 дек. 2023
Виждам яростта…

Само Иван Костов…

09 дек. 2023
Класик

Всеки канадец може да ни е премиер

9
ЦРУ вербувало двама испански агенти

ЦРУ вербувало двама испански агенти

4
„Влакчето“ в Пловдив може да се махне

„Влакчето“ в Пловдив може да се махне

3
Удариха семейство от Пловдив в тапата на магистралата

Ампутираха ръка на жена след катастрофа

3
Пак скриха кой ни взема левче от петрола

Как Лукойл не внесе над 400 млн. данъци

2
ЦРУ вербувало двама испански агенти

ЦРУ вербувало двама испански агенти

09 дек. 2023
Икебана в картини – изложба, вдъхновена от природата

Икебана в картини – изложба, вдъхновена от природата

09 дек. 2023
Млади специалисти се учиха от операции на живо

Млади специалисти се учиха от операции на живо

09 дек. 2023
Пари за храмовете в Щутгарт и Лондон

Пари за храмовете в Щутгарт и Лондон

09 дек. 2023
Националната пациентска организация срещу Кацаров

164 нови с COVID, 346 – на легло

09 дек. 2023
Facebook Youtube

RSS Новини от Асеновград

  • 85% от земите ерозират, БСП-младежи предлага мерки 09 дек. 2023
  • Нов график за движение на влаковете 08 дек. 2023
  • Асеновградски художници с изложба „Приказки за Коледа“ 08 дек. 2023
  • Ботев Пд на 1/4 финал за Купата 07 дек. 2023
  • Запечатаха магазин с фалшиви стоки 07 дек. 2023

RSS Новини от Карлово

  • Нов график за движение на влаковете 08 дек. 2023
  • Духът на Коледа завладява община Хисаря 08 дек. 2023
  • Наши военни се връщат от Босна 08 дек. 2023
  • Ботев Пд на 1/4 финал за Купата след драма 07 дек. 2023
  • Орлите унижиха смърфовете на 1/8 финал за Купата 07 дек. 2023

Партньори:

plovdiv.bg | zapaden.plovdiv.bg | south.plovdiv.bg | severen.bg | trakia-plovdiv.com | iztochen.com | chistota-plovdiv.com | gerb-po.bg | stamb.info | krichim.bg | asenovgrad.bg | karlovo-online.com | asenovgrad-online.com | plovdivlit.com | orpheus-plovdiv.eu

Реклама / Контакти / Декларация за поверителност / Политика за бисквитките
© 2007 - 2023 ЦУМ ЕООД. PLOVDIV-ONLINE E PEГИCTPИPAHA TЪPГOBCKA MAPKA. BCИЧKИ ΠPABA ЗAΠAЗEHИ.

No Result
View All Result
  • ПЛОВДИВ
  • РЕГИОН
  • БИЗНЕС
  • КУЛТУРА
  • СПОРТ
  • ЗДРАВЕ
  • ЛИЦА
  • TV Reality
  • КОНФЛИКТИ
  • ВИДЕО

Реклама / Контакти / Декларация за поверителност / Политика за бисквитките
© 2007 - 2023 ЦУМ ЕООД. PLOVDIV-ONLINE E PEГИCTPИPAHA TЪPГOBCKA MAPKA. BCИЧKИ ΠPABA ЗAΠAЗEHИ.

Добре дошли!

Вход в сайта

Забравена парола? Регистрация

Създай нов профил!

Попълнете полетата.

Всички полета са задължителни ВХОД

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

ВХОД