Вицепремиерът не отговори дали и кога Пловдив ще получи пари за боклука
Банките свалят лихвени проценти при стабилност на фискалната система
Веселина Бонева
– Г-н Дянков, пловдивският кмет поиска статут за Варна и за Пловдив статут като на София, за да имат повече пари тези общини.
– Нова тема е за мен. Не е в моите отговорности.
– Пловдив ще получи ли парите за софийския боклук?
– ……………
– Кога ще получим парите?
– Благодаря.
– Как ще коментирате настояванията на Лекарския съюз Здравната каса да се закрие, а парите от нея да се разпределят от финансовото министерство?
– Като неоснователни.
– А кога ще има повече пари за здраве?
– В бюджет 2011 пари има най-много от когато и да е било. За здраве са над 3 милиарда лева. Пари има достатъчно, сега въпросът е дали могат добре да се усвоят.
– Как ще съблюдавате изразходването на парите за здравеопазване?
– Това е работа на министъра на здравеопазването, така че ще му оказвам каквато помощ му е необходима.
– Ще има ли финансови инжекции през 2011 за някои сектори, които бяха изпаднали в криза?
– Не.
– Как виждате банките да свалят лихвените си проценти? Ще водите ли с тях някакви разговори?
– Вече съм водил много разговори. Зависи от това доколко ни е стабилна фискалната политика. Тя за радост е една от най-стабилните в Европа. Така че колкото по-малък дефицит имаме, а знаете, че сме в Маастрихтските критерии по план, толкова повече ще падат и лихвите в банките. Те са пряко свързани със стабилността на фискалната система.
– Каква стабилност да очакваме догодина?
– Стабилност такава, че да сме сред отличниците в Европа.
– По какъв начин ситуацията в Ирландия ще повлияе на България?
– Ирландия вече поиска официална помощ от Европейския съюз днес. Положението в Европа продължава да е трудно след средата на лятото, когато имаше добро решение за Гърция. Сега аз се радвам и бях един от големите поддръжници на това Ирландия по-бързо сама да поиска помощ, за да се успокоят нещата и в самата Ирландия и за да не се получи зараза в някои други държави. Това са главно Португалия и Испания. Мисля, че това решение е правилното, така че да не се разпростре една евентуална зараза, която би била много по-тежка за целия Европейски съюз.
– В тази връзка не можем ли да им предадем малко наш опит?
– Преди два дни бях в Брюксел. Имахме доста неформални разговори, знаете, че България още не е в еврозоната, така че сме извън официалните. Ние сме в група с Холандия, Германия, Полша, Словакия, Швеция – това са държавите, които настояват за най-активни мерки за подобни проблеми като този в Ирландия и за по-стабилна фискална политика. В крайна сметка точно тя е тази, която избягва типа кризи, каквато виждаме сега в Ирландия.