Депутатите приеха на първо четене механизма за разследване на главния прокурор, внесен от Министерския съвет.
Законопроектът бе приет със 191 гласа „за“, нито един „против“, като 33-ма депутати от „Възраждане“ гласуваха „въздържал се“.
Законопроектът на партия „Възраждане“ бе отхвърлен, като се въздържаха 149 депутати.
В законопроекта на Министерския съвет се предлага въвеждането на длъжността разследващ прокурор, който да може да проверява обвинител номер едно и неговите заместници.
Разследващият прокурор ще може да бъде наказателен съдия, който ще бъде временно преназначаване на тази длъжност. Предвижда се той да бъде избиран от списък от съдии, които предварително са дали съгласието си да влизат в ролята на разследващ прокурор предвижда законопроекта. Те трябва да отговарят на няколко условия, минимум 12 години стаж и поне 7 години опит с наказателни дела.
Предлага се и решението за освобождаване на главния прокурор да може да се взема с 13, а не със 17 гласа от Висшия съдебен съвет.
А ако разследващият прокурор бъде обвинен в престъпление, докато разследва?
Разследващ на разследващия прокурор. хаха, но нека варелът със сланина ПП Стою го формулира.
Къде отиде мантрата, че главния прокурор е недосегаем и само господ е над него? Сега след като вече има избран прокурор да разследледва сигналите и междувременно новия закон бъде приет, какво става? Новоизбраният разследващ съдия какво ще направи? Ще отнеме делото от настоящият разследващ или ще пусне паралелно разследване? Круме, Надке, като ви погне народът с шамарите, Бузлуджа тясна ще ви се види.