„Политическата отговорност ще се носи от участниците в коалицията“. Това заяви кандидатът за министър-председател Росен Желязков, след като представи пред президента Румен Радев проектокабинета на новата тройна коалиция, подкрепана от „Демокрация, права и свободи“-ДПС.
Правителството ще има трима вицепремиери и 19 министри.
„Компромисът е, че всеки направи отстъпка, за да може България да има мнозинство. Чувстваме подкрепа, която обаче ще бъде формализирана утре. Коалицията е ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП“, добави Желязков..
Той обясни, че не са приели ДПС на Доган да участва в управлението, за да не бъдат гръмоотвод на напрежението, което разцепи партията между застъпниците на Ахмед Доган и тези на Делян Пеевски.
„Демокрация права и свободи“-ДПС искат легитимност и ние я предоставихме“, заяви Росен Желязков.
Той обяви, че приоритет №1 на кабинета ще е искането за конвергентен доклад предвид покриването на критерия за инфлация, стабилизиране на институциите и приемане на Бюджет 2025.
„Ще внесем проект на бюджет за 2025 година, когато Министерство на финансите е готово за това“, добави той.
Заместник-министрите ще бъдат определени на квотен принцип.